info [@] afydwebdesign.ir

 

09032832415

نام دامنه مناسب چیست؟ مطلب ویژه

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
www.domain.ir
www.domain.ir

انتخاب نام دامنه مناسب برای وبسایت همیشه چالش برانگیز بوده است چرا که نام دامنه ی وبسایت (Domain Name) همانند انتخاب نام شرکت مهم بوده و نیاز به تفکر دارد. در واقع نام دامنه ی شما، هویت شما در محیط وب است. بدین ترتیب بایستی مطمئن شوید نامی را انتخاب می کنید که نه تنها برای تعریف و بیان شغل شما مناسب است بلکه نحوه تلفظ آن آسان و برای افراد تقریبا آشناست. برای انتخاب نام دامنه ای مناسب می توانید ویژگی های زیر را در نظر بگیرید که به خوبی می توانند راه را برای شما در انتخاب نام دامنه ی مناسب هموار کنند.

 

 حالت کلی یک دامنه به شکل زیر است:

www.domain.ir

از جمله مشخصات و ویژگی هایی که یک دامنه باید داشته باشد در زیر آمده است ولی این بدان معنا نیست که حتما بایستی کورکورانه از آنها استفاده کنید بلکه این ها تنها راهنما هستند تا شما به نام دامنه ی مناسب خود دست یابید. بنابراین یک دامنه میتواند به صورت درصدی (کم یا زیاد) از این ویژگی ها استفاده کند.

ویژگی ها از این قبیل هستند:

 

ظاهر و نحوه بیان:

امکان تایپ و تلفظ آن آسان باشد. هنگامیکه شما آدرس وبسایت خود را به صورت گفتاری به دوستان، همکاران یا آشنایان خود اعلام می کنید آنها باید به راحتی بتوانند آن را تلفظ کنند تا بتوانند به خاطر بسپارند.

 

طول دامنه:

تا حد امکان کوتاه باشد، اما نه به این معنی که دامنه را تا حدی کوتاه کنید که دیگر به نظر نامفهوم برسد.

 

کلمات کلیدی:

دارای کلمات کلیدی باشد و با محتوای سایت همخوانی داشته باشد. بعنوان مثال کلماتی که افراد از آن ها برای جستجوی شغل یا حرفه ی شما به کار می برند. این امر تاثیر به سزایی می تواند در افزایش بازدید سایت شما داشته باشد. علاوه بر این، نام تجاری ثبت شده ی شما نیز می تواند گزینه ی مناسبی باشد البته بایستی در مورد اینکه قبلا این نام دامنه به ثبت رسیده است یا خیر، تحقیق نمایید.

 

موقعیت مکانی:

نام دامنه ی شما می تواند حاوی نام شهر یا استانی که شما در آن مشغول فعالیت هستید باشد. بنابراین افرادی که به دنبال هدف خود در شهر مشخصی هستند به راحتی می توانند شما را بیابند.

 

اعداد و علائم:

سعی کنید هنگام انتخاب نام دامنه از اعداد و علائمی چون خط تیره (-) یا زیر خط (_) دوری کنید. استفاده از اعداد معمولا پیشنهاد نمی شود مگر آنکه مربوط به برند تجاری شما باشد. بعلاوه، استفاده از علائم نیز در برخی موارد خاص تنها برای خوانا تر کردن نام دامنه های طولانی می تواند کاربرد داشته باشد.

 

به یاد آوری:

سعی کنید نام دامنه ای انتخاب کنید که به خاطر سپردن آن آسان باشد تا کاربران وب به راحتی بتوانند آن را به خاطر بیاورند.

 

تحقیق:

زمانیکه نام دامنه ای را در ذهن خود انتخاب کردید حتما بایستی در مورد آن تحقیق کنید. اطمینان حاصل کنید که نام انتخابی شما قبلا بعنوان نام تجاری و یا نام دامنه ثبت نشده باشد.

 

نحوه بررسی:

برای چک کردن ثبت یا عدم ثبت نام دامنه ی انتخابی، می توانید از سایت های رایگان برای این کار استفاده نمایید. برای بررسی این مورد از پروتکل Whois استفاده کنید. برای بررسی می توانید به سایت های زیر مراجعه کنید.

www.nic.ir

www.whois.net

بعد از تفکر در مورد ویژگی های پیش گفته شده و تحقیق در مورد نام دامنه ی انتخابی، قدم مهم بعدی ثبت آن دامنه است. ثبت دامنه از این جهت مهم به شمار می آید که ممکن است به خاطر رقابت و البته ارزان بودن دامنه ها، سریعا دامنه ی انتخابی شما توسط فرد دیگری به ثبت برسد. پس بهترین گزینه بعد از انتخاب، ثبت سریع دامنه است.

 

و البته نکته آخر اینکه، اگر در انتخاب نام دامنه دچار تردید شدید و یا همچنان نتوانستید نام دامنه ی مناسبی انتخاب کنید، حتما از یک فرد متخصص مشاوره دریافت کنید.

آخرین ویرایش در جمعه, 17 دی 1395 ساعت 01:04
محتوای بیشتر در این بخش: « سئو چیست؟